KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 09 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 09 Maj 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga afrimi gradual i masave ajrore të paqëndrueshme  veriperëndimore të cilat do të ifluencojnë në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Enjte 09 Maj  2019 
E Enjte dt 09 maj 2019 moti do të jetë fillimisht me kthjellime dhe vranësira të cilat do të dendësohen duke rikthyer rreshjet e shiut në zonën Veriperëndimore në orët e mbrëmjes. Erdo të  jetë me drejtim  nga kuadrati i Jugut (Smshpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,5–2,0 metër në det të hapur
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore  8/17°

Zonat e  ulëta 11/24°C

Zonat  bregdetare 12/23°C

 

E Enjte 09 Maj  2019
Kosova pë ditën e Enjte dt 09 Maj 2019 moti do të jetë me alternime  vranësirash dhe rreshje shiu. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 8° në mëngjes deri në 19°C gradë Celcius në mesditë.
E Premte 10 Maj  2019 
E Premte dt 10 maj 2019 moti do të jetë  vranësira  mesatare dhe rreshje shiu në zonën perëndimore dhe qëndrore. Erdo të  jetë me drejtim  Jugperëndim (SWmshpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,5–2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   11/21°

Zonat e  ulëta 14/26°C

Zonat  bregdetare 15/26°C

MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred