KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 09 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 09 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të ndikohet nga presion i lartë Atmosferik (A) me qëndër kryesore të pozicionuar në Europën verilindore e cila po garanton në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Enjte 09 Gusht 2018
Dita e Enjte dt 09 Gusht  në Ultesirën perëndimroe moti do të jetë me diell dhe temperatura të larta, ndërsa juglindja dhe zona qëndore do të jetë me vranësira dhe rreshje shiu dhe stuhi në orët e msditës.Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (W)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/34C  
Zonat e  ulëta           22/37°C
Zonat  bregdetare    23/35°C
E Enjte 09 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Enjte  dt 09 Gusht  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 30°C  deri në 31°C .
E Premte 10 Gusht 2018
Edhe dita e Premte dt 10 Gusht  moti do të mbetet  me diell dhe kalime vranësirash në mesditë. Era do të jetë e lehtë me drejtim Perëndim (NW)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie të lehtë.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/32C  
Zonat e  ulëta           21/35°C
Zonat  bregdetare    22/34°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred