KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 06 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Enjte 06 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga masa ajri relativisht të paqëndrueshme në shtresat e larta të atmosferës të cilat do të ifluencojnë mot pjesërisht të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Enjte 06 Shtator 2018

Dita e Enjte dt 06 Shtator moti do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri në mesatare në zonat malore dhe jug të venditEra do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të  mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/28°C 
Zonat e  ulëta           13/31°C
Zonat  bregdetare   19/29°C
E Enjte 06 Shtator 2018
Kosova per  ditën e Enjte dt 06 Shtator moti do të jetë me diell diell dhe vranësira mesatare . Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21° deri në 25°C .
E Premte 07 Shtator 2018

Dita e Premte dt 07 Shtator moti do të vijojë me alternime kthjellimesh dhe vranësira deri të dendura në zonat malore ku do të pasohen nga rreshje shiu në mesditëEra do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdet Jon. Valëzimi dtë  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C 
Zonat e  ulëta           15/32°C
Zonat  bregdetare   19/30°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred