KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 07 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 07 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet zonë me presion të lartë atmosferik  me qëndër të pozicionuar  në Europën Verilindore e cila do të influencojë në  vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm.

E Enjte 07 Qershor 2018 

Dita e Enjte 07 Qershor   në vendin tonë do të dominojë mot me kthjellime dhe  vranësira të pakta në zoant malore dhe ato pranë tyre. Era do të jetë me drejtim Perëndim (W) me shpejtësi  7/sek në bregdetin e JonitValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         14/31°C 

Zonat e ulëta           18/32°C

Zonat bregdetare    20/31°C

E Enjte 07 Qershor 2018

Kosova per ditën e Enjte dt 07 Qershor do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 14°C në mëngjes deri në deri në 30°C në mesditë.

E Premte 08 Qershor 2018 

Dita e Premte 08 Qershor i gjithë vendi do të përfshihet nga vala e nxehtë Sahariane e cila do të dominojë mot me kthjellime dhe  rritje të ndjeshme të temperaturave . Në relievet malore nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluara në mesditë. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi  7-12 m/sek në bregdetin e JonitValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         14/35°C 

Zonat e ulëta           18/37°C

Zonat bregdetare    20/36°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred