KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 05 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 05 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga  masa ajri të qëndrueshme me origjinë nga pjesa veriore e kontinentit Afrikan të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm dhe temperatura të larta. 
E Enjte 05 Korrik 2018 
Edhe dita e Enjte dt 05 Korrik  vendi ynë do të mbetet me mot diell  dhe vranësira të pakta në relievet malore në orët e mesditës. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi             7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat pa ndryshime të ndjeshme.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         18/31°C  
Zonat e  ulëta           20/33°C
Zonat  bregdetare    20/34°C
E Enjte 05 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Enjte dt 05 Korrik do të jetë me kthjellime dhe zhvillime të vranësirave në mesditë ku do të pasohen nga rreshje shiu lokale. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera  nga 25°C  deri në 28°C .

E Premte 06 Korrik 2018 
Dita e Premte dt 06 Korrik  moti do të jetë diell  dhe vranësira të pakta në relievet malore në orët e mesditës. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  7 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pësojnë rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         18/33°C  
Zonat e  ulëta           20/36°C
Zonat  bregdetare    19/35°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred