KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 02 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 02 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga periferia e presionit të lartë atmosferik (A)  me qëndër  të pozicionuar në Europën Verilindore e cila do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Enjte 02 Gusht 2018 

Dita e Enjte  dt 02 Gusht  moti do të jetë me kthjellime  dhe temperatrua të larta përgjatë Ultësirës perëndimore  , ndërsa  zonat malore pjesërisht dhe zonat e ulëta  në mesditë do të pasohen nga rreshje shiu në formën e stuhive. Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         19/29°C  
Zonat e  ulëta           23/35°C
Zonat  bregdetare    23/34°C
E Enjte 02 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Enjte  dt 02 Gusht  moti do të jetë me  vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 23°C  deri në 26°C .
E Premte 04 Gusht 2018 

Dita e Premte  dt 03 Gusht  i moti do të mbetet i paqëndrueshëm , me  vranësira mesatare deri dendura të shoqëruara me rreshje shiu në të gjithë vendin të shoqvruara me rrebeshe dhe stuhi tëizoluara.  Era do të jetë e lehtë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,3 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         20/25°C  
Zonat e  ulëta           23/35°C
Zonat  bregdetare    24/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred