KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Enjte 01 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Enjte 01 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Analiza e Situatës Meteorologjike  

Gadishulli i Ballkanit do të vazhdojë të ndikohet nga masa ajrore shumë të ftohta  të cilat do të  kushtëzojnë në vendin tonë mot të paqëndrueshëm dhe rënie të mëtejshme të temperaturave .

E Enjte 01 Mars 2018 

Dita e Enjte  dt 01 Mars vendi ynë do të mbetet me mot te paqëndrueshem, me vranësira dhe rreshje shiu  përgjatë Ultësires Perëndimore, ndërsa në zonat malore do të ketë rreshje bore me intesitet më të ulët. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi 7-15 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 lartësi vale 1,0 deri në 1,25 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rënie në mëngjes dhe rritje në mesditë.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          -13/4 °C 

Zonat e ulëta           -4/10 °C

Zonat bregdetare    -1/12 °C

Kosova per ditën e Enjte dt 01 Mars do të jetë me alternime vranësirash, rreshje  bore  ku nuk do të mungojnë dhe kthjellimet. Temperatuarat do të pësojnë rënie të ndjeshme. Në ekstremet e tyre do të regjistrohen vlera -18 °C në mëngjes deri në deri në -3 °C në mesditë.

E Premte 02 Mars 2018 

Dita e Premte  dt 02 Mars vendi ynë do të mbetet me mot te paqëndrueshem, me vranësira dhe rreshje shiu  në të gjithë vendin. Era do të jetë me drejtim Jug (S) me shpejtësi 10-20 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 5 me lartësi vale 1,25 deri në 2,25 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje të ndjeshme në të dyja vlerat.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          2/6 °C 

Zonat e ulëta           10/16 °C

Zonat bregdetare    10/17 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred