KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 29 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
E Enjte 29 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 29 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Ballkani juglindor po vazhdon të mbetet  në ifluencën e valës së nxehtë Sahariane e cila po ndikon në vendin tonë dhe Kosovë  temperatura shume të larta.

E Diel 29 dt Prill 2018 

Edhe dita e Diel dt 29 Prill  moti do të jetë  me kthjellime dhe  vranësira  në zonat malore në mesditë ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluara. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE) me shpejtësi  8-15 m/sek në JuglindjeValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të mbeten të larta.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/29°C 

Zonat e ulëta           16/35°C

Zonat bregdetare    16/31°C

E Diel dt 29 Prill 2018 

Kosova per ditën e Diel dt 29 Prill do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 12°C në mëngjes deri në deri në 26°C në mesditë.

E Hënë 30 dt Prill 2018 

Fillimi i javës  dt 30 Prill  moti do të jetë  me kthjellime dhe shtim gradual të vranësirave të cilat do të shoqërohen me rreshje shiu në zonat malore pjesërisht dhe zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim(NW) me shpejtësi  8 m/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,5 deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jene me rënie graduale. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         13/28°C 

Zonat e ulëta           16/30°C

Zonat bregdetare    16/29°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred