KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 27 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Diel 27 Maj 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet  nga aktiviteti i presionit të lartë atmosferik i cili do të sjellë  në vendin tonë dhe Kosovë  temperatura të larta.

E Diel 27 Maj 2018 

E Diel 27 Maj moti do të mbetet me kthjellime dhe  vranësira mesaatre të cilat pasdite nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve lokale në zonën Juglindore dhe Verilindore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8-10/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,5  deri në 1,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         10/30C 

Zonat e ulëta           18/32°C

Zonat bregdetare    18/32°C

E Diel 27 Maj 2018

Kosova per ditën e Diel dt 27 Maj do të jetë me diell dhe vranësira të pakta.Temperaturat në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 12°C në mëngjes deri në deri në 26°C në mesditë.

E Hënë 28 Maj 2018 

E Hënë 28 Maj moti do të mbetet  me kthjellime  dhe shtim të  vranësirave në pjesën e dytë të ditës ku do të pasohen me rreshje shiu në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara në zonat malore dhe zonën qëndrore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8/sek në bregdetValëzimi do të jetë forcës 2 me lartësi vale 0,2  deri në 0,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore         12/29C 

Zonat e ulëta           19/31°C

Zonat bregdetare    20/30°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred