KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 26 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 26 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga një qëndër me presion të ulët atmosferik (U)  të pozicionuar në gadishullin Apenin e cila do të kushtëzojë  në vendin tonë dhe Kosovë mot me rreshje shiu.

E Diel 26 Gusht 2018

E Diel dt 26 Gusht moti  do të jetë me alternime kthjellimesh të shoqëruara me rreshje shiu në  formën rrebesheve dhe stuhive të izolura.  Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8 -12m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3 lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë në rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/29°C 
Zonat e  ulëta           18/32°C
Zonat  bregdetare    21/31°C
E Diel 26 Gusht 2018
Kosova per  ditën e Diel dt 26 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  në shtim të shoqëruara me rreshje shiu . Temperaturat në ekstremtet e tyre  do të shënojnë vlera nga 25 deri në 27°C .
E Hënë 27 Gusht 2018

Fillimi i javës dt 27 Gusht moti  do të mbetet i paqëndrueshëm  me rreshje shiu në  formën rrebesheve dhe stuhive të izolura.  Era do të jetë me drejtim Veriprëndim (NW)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  4 lartësi  vale 0,5 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë në rënie. të ndjeshme.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/24°C 
Zonat e  ulëta           20/30°C
Zonat  bregdetare    20/29°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred