KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 25 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 25 Nëntor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  po ndikohet nga periferia e presionit të ulët atmofserik  me qëndër kryesore të pozicionuar në gadishullin Apenin e cila po kushtëzon  mot me rreshje shiu në vendin tonë dhe Kosovë.

E  Diel 25 Nëntor 2018
E Diel  dt 25 Nëntor moti do të jetë me vranësira të dendura  të shoqëruara  me rreshje  shiu në të gjithë vendin. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë i forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të pësojnë rënie në mesditë.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          5/12°C 
Zonat e  ulëta           8/18°C
Zonat  bregdetare   12/19°C
E  Diel 25 Nëntor 2018

Kosova pë ditën e Diel 25 Nëntor moti do të jetë  me vranësira mesatare dhe rreshje të pakta

shiu. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 10°C deri në 14°C  vlera më e lartë.
E Hënë 26 Nëntor 2018
Fillimi i javës dt 26 Nëntor 2018 i gjithë do të përfshihet nga rreshje shiu pjesërisht dhe rrebeshe me shkarkesa elektrike në zonën perëndimore. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,5 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë pa ndryshime.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          5/13°C 
Zonat e  ulëta           9/18°C
Zonat  bregdetare   12/20°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred