KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 22 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 22 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga aktiviteti i masave ajrore të nxehta me origjinë Sahariane të cilat do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë temperatura të larta.

E Diel 22 Korrik 2018 

Dita e Diel dt 22 Korrik  vendi ynë do të mbetet i përfshirë nga vala e nxhetë Sahariane . Moti do të jetë me diell në të gjithë vendin . Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  8-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/34°C  
Zonat e  ulëta           21/38°C
Zonat  bregdetare    22/37°C
E Diel 22 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Diel dt 22 Korrik do të jetë me diell dhe temperatura në rritje. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 29°C  deri në 33°C .

E Hënë 23 Korrik 2018 

Fillimi i javës dt 23 Korrik  moti do të jetë paqëndrueshëm me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu të shoqvruara me rrebeshe dhe stuhi në pjesën e dytë të ditës. Era do të jetë e vrullshme me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  3-4 me lartësi  vale 1,0 deri në 2,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie .

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/29°C  
Zonat e  ulëta           22/31°C
Zonat  bregdetare    23/32°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred