KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 21 Tetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Diel 21 Tetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i ballkanit  gradualisht po ndikohet nga afrimi i masave ajrore të paqëndrueshme  cilat do të ndryshojnë kushtet atmosferike në vendin tonë dhe Kosovë.

E Diel 21 Tetor 2018

E Diel dt 21 Tetor  moti do të jete kthjellime dhe shtim të vranësirave mesatare deri të dendura të cilat në zonat malore  pjesërisht dhe në zonën qëdrore do të shoqërohen me rreshje shiu në pjesën e dytë të ditës. Rreshjet do të jenë dhe në formën e rrebesheve.Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         8/17°C 
Zonat e  ulëta          8/24°C
Zonat  bregdetare   15/24°C
E Diel 21 Tetor 2018
Kosova per  ditën e Diel dt 21 Tetor moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje shiu. Temperaturat në mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 13°C deri në 17°C.
E Hënë 22 Tetor 2018

Fillimi i javës dt 22 Tetor  moti do të vijojë  me vranësira mesatare deri të dendura të cilat do të shoqërohen me rreshje shiu të pakta deri mesatare në Jug të vendit. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE)  me shpejtësi  10-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 -5 lartësi  vale 1,0 deri në 2,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         8/14°C 
Zonat e  ulëta          12/22°C
Zonat  bregdetare   14/23°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred