KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 19 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 19 Gusht 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po vazhdon të ifluencohet nga periferia me e presionit të ulët (U) atmosferik me qëndër kryesore të pozicionuar në detin Egje e cila do të kushtëzojnë në vendin tonë dhe Kosovë  mot pjesërisht të qëndrueshëm.

E Diel 19 Gusht 2018

Dita e Diel dt 19 Gusht moti do të mbetet i paqëndrueshëm, pjesa e parë e ditës do të jetë me diell  ndërsa gjatë pjesës se dytë të ditës vranësirat do të marrin zhvillim duke u pasuar nga rrebeshe shiu dhe stuhi në zonën e Ultësirës perëndimore dhe zonën qëndore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Lindje (E)  me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë të larta.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         16/33°C 
Zonat e  ulëta          20/36°C
Zonat  bregdetare    21/35°C
E Diel dt 19 Gusht  2018
Kosova per  ditën e Diel dt 19 Gusht  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira  të pakta deri në mesatare. Temperaturat e mesditës parashikohen të shënojnë vlera nga 28°C  deri në 29°C .
E Hënë 20 Gusht 2018

Fillimi i javëdt 20 Gusht moti do të mbetet në të njëjtat kushte atmosferike pra do të jetë me diell  përgjatë Ultësirës perëndimore rrebeshe shiu dhe stuhi në zonën Juglindore. Era do të jetë e lehtë me drejtim Verilindje (NE)  me shpejtësi  8m/sek në bregdet. Valëzimi do të  jetë forcës  2 lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         17/34°C 
Zonat e  ulëta           20/37°C
Zonat  bregdetare    22/35°C
MeteorologeRezarta Xhakollari

 

Sicred