KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 17 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 17 Qershor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga zonë me presion të ulët atmosferik qëndër e pozicionuar në detin Egje e cila do të ifluencojë  sot vendin tonë dhe Kosovën me mot të paqëndrueshëm. 
E Diel 17 Qershor 2018 
Dita e Diel 17 Qershor  moti  do të  mbetet pjesërisht i  paqëndrueshëmm pra do të jetë me kthjellime dhe vranësira në Ultësirën perëndimore dhe dhe rreshje shiu në mesditë të shoqëruara me rrebeshe dhe stuhi. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/ sek në bregdetin e  AdriatikuttValëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/22°C  
Zonat e  ulëta           18/28°C
Zonat  bregdetare    19/30°C
E Diel 17 Qershor  2018
Kosova per  ditën e Diel dt 17 Qershor do të jetë me vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të jenë me rënie, në ekstremet e tyre do të regjistrojnë vlera 14 °C në mëngjes deri në deri në 23°C në mesditë.
E Hënë 18 Qershor 2018 
Fillimi i javës dt 18 Qershor  vendi ynë do të  mbetet me mot të paqëndrueshëm me vranësira mesatare dhe rreshje shiu në  mesditë të shoqëruara me rrebeshe dhe stuhi të izoluara. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 m/ sek në bregdetin e  AdriatikuttValëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         12/24°C  
Zonat e  ulëta           19/31°C
Zonat  bregdetare    19/29°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred