KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 16 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 16 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga aktiviteti i qëndrës me presion të ulët atmosferik i pozicionur në detin Jon i cili do të vazhojë të mbajë mot të paqëndrueshëm  në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Diel 16 Dhjetor 2018

E Diel dt 16 Dhjetor 2018  moti do të mbetet i vranët  me rreshje shiu rreshje të pakta në orët e para të mëngjesit në Veripërendim dhe rreshje bore në Alpe pjesërisht në Verilindje deri në lartësitë 800  metra në nivelin e detit. Pjesa e dytë e ditës do të jetëme kthjellime.Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi 15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          1/8°C 
Zonat e  ulëta           7/14°C
Zonat  bregdetare   8/14°C
E Diel 16 Dhjetor 2018
Kosova pë ditën e Diel dt 16 Dhjetor 2018 moti do të jetë  vranësira dhe  rreshje bore . Temperaturat do të jenë tV ulëta ,do të regjistrojnë vlera nga 1°C  deri ne 4°C  gradë Celcius.
E Hënë 17 Dhjetor 2018

Fillimi i javës dt 17 Dhjetor 2018  moti do të  me rreshje shiu me intesitet në  Veripërendim dhe rreshje bore në Verilindje dhe Juglindje deri në lartësitë 600 -700 metra në nivelin e detit. Era do të jetë me drejtim Juglindje (SE)  me shpejtësi 15-20 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 5 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -2/6°C 
Zonat e  ulëta           4/10°C
Zonat  bregdetare   7/12°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com