KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 13 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 13 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga afrimi i masave ajrore të paqëndrueshme të cilat do të rikthjenë rreshjet e borës në fillimin e javës  në vendin tonë dhe Kosovë.

E Diel 13 Janar 2019

E Diel dt 13 Janar 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të cilat do të vijnë në shtim në pjesën e dytë të ditës. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SWme shpejtësi  8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5  – 1,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në mëngjes .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -12/2°
Zonat e  ulëta           -6/10°C
Zonat  bregdetare    -1/10°C
E Diel 13 Janar 2019
Kosova pë ditën e Diel dt 13 Janar 2019 moti do të jetë me  kthjellime dhe vranësira . Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -10° në mëngjes deri në 2°C gradë Celcius në mesditë.
E Hënë 14 Janar 2019

Fillimi i javës dt 14 Janar 2019  moti do të jetë me  vranësira dherreshje shiu në zonën perëndimore, ndërsa në zonat malore do të rikthehen rreshjet e borës. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SWme shpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5  – 1,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje .

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -6/2°
Zonat e  ulëta           2/12°C
Zonat  bregdetare    4/12°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred