KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 11 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 11 Mars 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga masa ajri të ngrohta me origjinë Mesdhetare të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë mot të qëndrueshëm dhe temperatura të larta.

E Diel 11 Mars 2018 

Dita e Diel dt 11 Mars  në vend do të dominojë mot me kthjellime dhe vranësira të pakta të cilat gradualisht do të vijnë në shtim. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 8 -10 m/sek ne bregdet. Valëzimi do të jetë i forcës 3 me lartësi vale 1,25 deri në 2,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          3/19°C 

Zonat e ulëta           5/25°C

Zonat bregdetare    8/23 °C

E Diel 11 Mars 2018 

Kosova per ditën e Diel dt 11 Mars  do të ndikohet nga mot me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat do të pësojnë rritje duke regjistruar në ekstremet e tyre  vlera 3°C në mëngjes deri në deri në 16°C në mesditë.

E Hënë 12 Mars 2018 

Dita e Hënë dt 12 Mars  moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura të shoqëruara me rreshje shiu, në Ultësirën Perëndimore rreshjet do të jene në formën e rrebesheve dhe stuhive të izoluara. Era do të jetë me drejtim Jugperëndim (SW) me shpejtësi 10-25 m/sek ne bregdet.  Valëzimi do të jetë i forcës 4 me lartësi vale 1,25 deri në 2,5 metër në det të hapur. 

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          3/17°C 

Zonat e ulëta           8/20°C

Zonat bregdetare    10/21 °C

MeteorologeRezarta Xhakollari

(Visited 66 times, 5 visits today)
Sicred