KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 09 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 09 Shtator 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit  po ndikohet nga periferia e presionti të lartë atmosferik (A) me qëndër kryesore të pozicionuar në Skandinavi e cila do të ifluencojnë mot të qëndrueshëm në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë.

E Diel 09 Shtator 2018

Dita e Diel dt 09 Shtator  moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira deri mesatare në zonat malore dhe zonat e ulëta. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek në bregdet.  Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/28°C 
Zonat e  ulëta           15/33°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
E Diel 09 Shtator 2018
Kosova per  ditën eDiel dt 09 Shtator moti do të jetë me khjellime dhe kalime vranësirash. Temperaturat në  mesditë do të  regjistrojnë vlera nga 21°C deri në 25 °C.
E Hënë 10 Shtator 2018

Fillimi i javës dt 10 Shtator  moti do të jetë me diell dhe vranësira të pakta në zonat malore. Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi  8 -15 m/sek me intesitet më të lartë në bregdet.  Valëzimi dtë  jetë forcës  3-4  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të mbeten kostante.

Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         14/29°C 
Zonat e  ulëta           15/33°C
Zonat  bregdetare   18/31°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred