KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 09 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 09 Qershor 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit është në ndikimin e ajrit të nxehtë me origjinë nga Saharaja e cila po ifluencon temperatura shumë të larta në territorin e Shqipërisë dhe Kosovë .

E Diel 09 Qershor  2019
E Diel dt 09 Qershor 2019  moti do të jetë me diell dhe  prani të vranësirave në orët e mesditës  në relievet malorë. Erdo të  jetë me drejtim  Veriperëndim (NWmshpejtësi  10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të  vijojnë me rritje.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   15/33°

Zonat e  ulëta  18/39°C

Zonat  bregdetare 19/37°C

E Diel 09 Qershor  2019

Kosova pëditën e Diel dt 09 Qershor 2019 moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira të pakta. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga 14° në mëngjes deri në 30°C  gradë Celcius në mesditë.
E Hënë 10 Qershor  2019
Fillimi i javës dt 10 Qershor 2019  moti do të jetë me kthjellime dhe prani të vranësirave  të cialt në orët e mesditës ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluara në Juglindje të vendit. Erdo të  jetë me drejtim  Verilindje (NEmshpejtësi  10-12 m/sek në bregdet. Valëzimi  i forcës 4 me lartësi vale 1,0–1,5 metër në det të hapur. 
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore   17/31°

Zonat e  ulëta  19/37°C

Zonat  bregdetare 20/35°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred