KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 06 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 06 Janar 2019, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga një tjetër impuls i masave ajrore me origjinë Arktike të cilat në fillimin e javës do ti afrohen territorit të Shqiperisë duke ifluencuar rënie të temperaturave.

E Diel 06 Janar 2019
Dita e Diel dt 06 Janar 2019 , moti do të jetë me kthjellime dhe vranësira mesatare në zonat malore dhe Jug të vendit. Era do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,0  – 1,5 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rritje të lehë në mesditë.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -12/2°
Zonat e  ulëta           -6/9°C
Zonat  bregdetare    -3/10°C
E Diel 06 Janar 2019
Kosova pë ditën e Diel dt 06 Janar 2019 moti do të jetë me vranësira dhe  rreshje bore. Temperaturat do të regjistrojnë vlera nga -4° në mëngjes deri në 3°C gradë Celcius në mesditë.
E Hënë 07 Janar 2019

Fillimi i javës dt 07 Janar 2019 vendi ynë do të preket nga rryma ajri shumë të ftohta, moti do të jetë me kthjellime  dhe vranësira të pakta deri mesatare në zonat malore. Era do të jetë  me drejtim Verilindje (NE) me shpejtësi 10-15 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 4 me  lartësi  vale 1,5  – 2,0 metër në detet Adriatik dhe Jon. Temperaturat do të jenë me rënie në të dyja vlerat.

Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore           -14/-3°
Zonat e  ulëta           -6/7°C
Zonat  bregdetare    -3/8°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com