KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 02 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 02 Dhjetor 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga masa ajri të ftohta me origjinë Kontinentale të cilat po mbajnë mot të qëndrueshëm në vendin tonë edhe në Kosovë.

E Diel 02 Dhjetor 2018
Dita e Diel dt 02 Dhjetor 2018  moti do të jetë me kthjellime , vranësira mesatare deri të dendura në Jugperëndim te vendit ku nuk përjashtohet mundësia e rreshjve të pakta të shiut. Era do të jetë me drejtim kryesor Verilindje (NE) me shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 1,0 deri në 1,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të vijojnë me rritje në mesditë.
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -4/10°C 
Zonat e  ulëta           2/17°C
Zonat  bregdetare    4/18°C
E Diel 02 Dhjetor 2018

Kosova pë ditën e Diel 02 Dhjetor 2018 moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira të pakta .Temperaturat maksimale do të regjistrojnë vlera nga  8 deri ne 12 gradë Celcius.

E Hënë 03 Dhjetor 2018
Fillimi i javës dt 03 Dhjetor 2018  moti do të jetë me vranësira mesatare deri të dendura dhe rreshje të pakta shiu të pakta përgjatë vijës bregdetare . Era do të jetë me drejtim Veriperëndim (NW) me shpejtësi 8 m/sek në bregdet. Valëzimi dtë  jetë forcës 3 me  lartësi  vale 0,5 deri në 1,0 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .
Temperaturat min dhe max:
Zonat  malore          -1/9°C 
Zonat e  ulëta           6/17°C
Zonat  bregdetare    8/18°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred