KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 01 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

E Diel 01 Prill 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit do të ndikohet nga kalimi i shpejtë i një fronti të ftohtë Veriperëndimor  i cili do të kushtëzojë në vendin tonë dhe Kosovë  rreshje shiu dhe rënie të temperaturave.

E Diel 01 Prill 2018 

Dita e  Diel dt 01 Prill moti do të jetë  me vranësira dhe rreshje shiu me aktivitet kryesor në orët e para të mëngjesit ku do të ketë edhe shkarkesa elektrike në Veri. Era do të jetë me drejtim  Jugperëndim (SW) me  shpejtësi deri në 10-20m/sek. Valëzimi do të jetë forcës 4 me lartësi vale 2,0 deri në 4,0 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rënie.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          6/15°C 

Zonat e ulëta           12/17°C

Zonat bregdetare    12/17°C

E Diel dt 01 Prill 2018 

Kosova per ditën e Diel dt 01 Prill do të jetë me  vranësira mesatare dhe rreshje shiu. Temperaturat do të pësojnë rënie, në ekstremet e tyre  do të regjistrojnë vlera 5°C në mëngjes deri në deri në 11°C në mesditë.

E Hënë 02 Prill 2018 

Filli i javës dt 02 Prill moti do të jetë  me kthjellime dhe vranësira të pakta deri në mesatare në zonat malore. Era do të jetë me drejtim  Jugperëndim (SW) me  shpejtësi 8-10 m/sek në bregdet. Valëzimi do të jetë forcës 3 me lartësi vale 0,25 deri në 1,5 metër në det të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje nv mesditë.

Temperaturat min dhe max 

Zonat malore          1/17°C 

Zonat e ulëta           5/18°C

Zonat bregdetare    9/19°C

MeteorologeRezarta Xhakollari

Sicred