KRYEFAQJA » LAJME » Moti » E Diel 01 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë
Moti, Xhakollari: Dhjetori ofron ekstreme!

E Diel 01 Korrik 2018, moti në Shqipëri dhe Kosovë

Gadishulli i Ballkanit po ndikohet nga afrimi gradual  i masave ajrore të ngrohta Mesdhetare   të cilat do të kushtëzojnë  në vendin tonë dhe Kosovë rritje të temperaturave. 
E Diel 01 Korrik 2018 
Dita e Diel dt 01 Korrik moti do të jetë me kthjellime dhe alternime vranësirash ku në verilindje nuk përjashtohet mundësia e rreshjeve të izoluaraEra do të jetë  me drejtim Veriperëndim (NW)  me shpejtësi  8 m/sek në bregdetin e Adriatikut. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,3 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje graduale.
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         13/28°C  
Zonat e  ulëta           15/31°C
Zonat  bregdetare    17/32°C
E Diel 01 Korrik  2018

Kosova per  ditën e Diel  dt 01 Korrik do të jetë me alternime kthjellimesh dhe vranësira mesatarea  të shoqëruara me rreshje shiu. Temperaturat do të mbeten të ulëta duek shënuar  në ekstremet e tyre do vlera 13°C në mëngjes deri në deri në 24°C në mesditë.

E Hënë 02 Korrik 2018 
Fillimi i javës dt 02 Korrik  moti do të jetë me diell  dhe vranësira t mesatare në zonën Veriperëndimore. Era do të jetë  me drejtim Jugperëndim (SW)  me shpejtësi  7-8 m/sek në bregdetin e Adriatikut. Valëzimi do të  jetë forcës 2  me lartësi  vale 0,2 deri në 0,5 metër  në det  të hapur. Temperaturat do të jenë me rritje .
Temperaturat min dhe max 
Zonat  malore         15/30°C  
Zonat e  ulëta           17/33°C
Zonat  bregdetare    18/33°C
MeteorologeRezarta Xhakollari
Sicred