KRYEFAQJA » LAJME » Moti: Shira dhe temeratura ekstreme gjatë gjithë javës

Moti: Shira dhe temeratura ekstreme gjatë gjithë javës

Duke nisur nga pasditja e së hënës, shirat nuk do të ndalen deri në mesjavë, për t’u rikthyer serish. Meteorologia Rezarta Xhakollari thotë se rreshjet e shiut pritet të jenë me intensitet më të lartë gjatë ultësirës perëndimore kryesisht në zonën e Shkodrës, zonën e Lezhës, por edhe në kryeqytet të cilat do të jenë edhe në formën e stuhive të izoluara. Sipas Xhakollarit të enjten pritet një përmirësim i përkohshëm dhe në vend do të kthehet moti me diell. Por të premten reshjet e shiut do të rikthehen sërish duke sjellë dhe problematikë në zonën e Ultësirës Perëndimore, thotë meteorologia Xhakollari. Sipas saj reshjet do ti kalojnë 50-60 mm në harkun kohor të 24 orëve.
Ndërkohë fundjava do të sjellë të shtunën me temperatura të ngritura për t’u pasuar nga e djela sërish e ftohtë dhe pa diell. Meteorologia Rezarta Xhakollari saktëson se pjesa e parë e ditës së shtunë do të jetë me diell dhe parashikohet të ketë një luhatje të ndjeshme të temperaturave, ku termometri do të shënojë 25-26 gradë pasi vjen një masë e nxehtë. Ndërsa të dielën do të kthehen reshjet, ndërsa temperaturat do të ulen me 10 gradë celcius.
Metereologen tonë Rezarta Xhakollari mund ta ndiqni çdo ditë në emisionin “Mirëmëngjes Shqipëri” dhe faqen tonë të internetit www.rtsh.al me të dhënat më të fundit sinoptike.

(Visited 50 times, 12 visits today)
Sicred