KRYEFAQJA » LAJME » Mogherini mbledh liderët e Ballkanit në Bruksel

Mogherini mbledh liderët e Ballkanit në Bruksel

Me fokus, situatën në rajon dhe integrimi europian, më 24 maj do të mblidhen në Bruksel, udhëheqësit e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor. Përfaqësuesja e lartë e Bashkimit Evropian për politikë të jashtme dhe siguri, Federica Mogherini, i ka ftuar liderët e Shqipërisë, Kosovës, Bosnjë-Hercegovinës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë, për të diskutuar për zhvillimin më të shpejtë politik, në një tryezë të përbashkët në Bruksel. Sipas njoftimit të zyrës së shtypit të Mogerinit takimi me diplomaten më të lartë të Bashkimit Evropian është mundësia për të diskutuar për mënyrat e kapërcimit të tensioneve në rritje dhe përparimin e synimeve të tyre për pranim në BE. Tryeza më Mogherinin, aktualisht vjen në një moment kyç, ku Maqedonia sa ka nisur të dalë nga kriza politike, Kosova do të mbajë zgjedhjet e parakohshme, ndërsa në Shqipëri dy partitë e mëdha arritën dhe bënë publike marrëveshjen politike.

Sicred