KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Merkel takohet me Putinin
Putin, Merkel, Merkel takohet me presidentin rus, Vladimir Putin, armepushim, rajoni

Merkel takohet me Putinin

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, u takua sot me presidentin rus, Vladimir Putin. Kjo është vizita e parë e zonjës Merkel në Rusi që nga viti 2015. Takimi në rezidencën e Putinit në qytetin Soçi vjen në kohën kur marrëdhëniet dypalëshe janë në një pikë të ulët, për shkak të luftës në Siri dhe aneksimit të Krimesë nga Rusia. Gjermania ka qenë forca lëvizëse e sanksioneve që i ka vendosur Bashkimi Evropian Rusisë si ndëshkim. Merkel dhe Putin po i diskutojne të dyja çështjet.

Sicred