KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Merkel pas daljes së Britanisë nga BE: Nuk duhet të nxitohemi me deklarata
German Chancellor Angela Merkel reacts during a joint press conference with NATO Secretary General Jens Stoltenberg (unseen) following their meeting at the Chancellery in Berlin on June 2, 2016. / AFP / ODD ANDERSEN (Photo credit should read ODD ANDERSEN/AFP/Getty Images)

Merkel pas daljes së Britanisë nga BE: Nuk duhet të nxitohemi me deklarata

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka reaguar pas nxjerrjes së rezultateve të referendumit në Britaninë e Madhe për daljen nga Euro, ku ka thënë se, vendet e Bashkimit Europian nuk duhet të tregohen të nxituara. Merkel ka shtuar se, largimi i Britanisë nga Bashkimi Europian ëhstë një vendim i vështirë për t’u imagjinuar, ndërkohë që ka theksuar se duhet bërë një analizë e thelluar dhe duhen marrë vendimet e duhura. Sa i takon Bashkimit Europian, pas këtij vendimi, Merkel ka theksuar domosdoshmërinë për qëndrimin në mënyrë të bashkuar me të njëjtat vlera.

Sicred