KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Merkel, mbështetje të plotë Holandës
Merkel, mbështetje të plotë Holandës

Merkel, mbështetje të plotë Holandës

Holanda ka “mbështetjen e plotë dhe solidaritetin” e Gjermanisë për sulmet e Turqisë që ka akuzuar vendin e ulët për “sjellje naziste”. Këtë e tha kancelarja gjermane Angela Merkel.

Ndërkohë Bashkimi Europian i ka kërkuar Turqisë “të mos bëjë komente të tepërta dhe të heqë dorë nga veprimet që mund ta rëndojnë më shumë gjendjen”. Kështu u shpreh zëdhënësi i presidentit të Komisionit Europian Jean-Claude Juncker duke nënvizuar se kjo krizë diplomatike “mund të jetë e zgjidhshme vetëm duke mbajtur një kanal të mirë bisedimi të hapur”.

Sicred