KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Mbretëresha Elizabeth viziton të mbijetuarit e zjarrit të fuqishëm në kullën Grenfell

Mbretëresha Elizabeth viziton të mbijetuarit e zjarrit të fuqishëm në kullën Grenfell

Mbretëresha e Anglisë dhe nipi i saj, Princi Uilliam kanë takuar të mbijetuarit e zjarrit të fuqishëm në kullën Grenfell, i cili la 30 të vdekur dhe më shumë se 76 të humbur. Mbretëresha Elizabeth e shoqëruar nga Duka i Kembrixhit dhe Princi Uilliam vizitoi Qendrën Sportive ku janë strehuar të mbijetuarit e zjarrit vdekjeprurës brenda kullës rezidenciale. Mbretëresha nderoi ‘trimërinë’ e zjarrfikësve që luftuan me zjarrin dhe vlerësoi ‘bujarinë e pabesueshme’ të vullnetarëve që u ofruan viktimave mbështetjen e tyre. Kryeministrja May e vënë në shënjestër të kritikave pasi vizitoi vendin e ngjarjes, por nuk u takua me të mbijetuarit, ka urdhëruar hetim të plotë të ngjarjes. Nderkaq numri i viktimave të zjarrit ende është i paqartë për autoritetet britanike. Nuk ka një listë me personat e zhdukur, por mediat raportojnë se mund të behet fjalë për 76 të zhdukur, mes të cilëve edhe familje. Identifikimi i të gjithë viktimave mund të mos bëhet kurrë për shkak të karbonizimit të trupave. Shërbimet e emergjencës vijojnë kërkimet në ditën e tretë, kur shpresat për të mbijetuar janë shuar. Policia kerkoi hetim kriminal për të zbuluar shkaqet e rënies së zjarrit. Pas polemikave për sigurinë e ndërtesës, vëmendja është përqendruar tek materiali i përdorur gjatë rinovimit të saj, tek cilësia e dobët e disa paneleve prej alumini të përdorura për izolim.

Sicred