KRYEFAQJA » LAJME » Maqedoni, Ivanov i dorëzon Zaevit mandatin për krijimin e qeverisë

Maqedoni, Ivanov i dorëzon Zaevit mandatin për krijimin e qeverisë

Presidenti i Republikës së Maqedonisë, Gjorge Ivanov i dorëzoi të mërkurën në mesditë mandatin për formimin e qeverisë liderit të LSDM-së, Zoran Zaev. Dorëzimi i mandatit vjen pasi presidenti Ivanov mori njoftim nga kryetari i Kuvendit, Talat Xhaferi se është formuar shumica parlamentare. Presidenti Ivanov paraprakisht refuzonte ta ndante mandatin dhe kërkonte garanci sipas tij për ruajtjen e unitetit të shtetit dhe respektimin e Kushtetutës.

Sicred