KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Makron: “Rusia të qëndrojë në Këshillin e Europës”
Paris, Makron heq dorë nga rritja e taksës së naftës

Makron: “Rusia të qëndrojë në Këshillin e Europës”

Presidenti francez Emanuel Makron dëshiron që Rusia të mbetet anëtare e Këshillit të Europës. “Unë dua që Rusia të qëndrojë në Këshillin e Europës”, tha Makron në Forumin Ekonomik ndërkombëtar në Shën Peterburg. Ai tha se është e nevojshme që Franca të mbajë dialog me të gjithë. “Ne kemi rrënjë të përbashkëta, ne duhet të punojmë në projekte të reja, si dhe në një model të ri ekonomik dhe social, i cili do të ndihmojë në përmirësimin e standartit të jetës”, bëri të ditur Makron.

Sicred