KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Macron, takim me Merkel në Marsejë
Macron, takim me Merkel në Marsejë

Macron, takim me Merkel në Marsejë

Presidenti i Francës, Emanuel Macron ka pritur kancelaren gjermane Angela Merkel. Dy lederët do të takohen në Marsejë, një qytet në Mesdhe me një histori të gjatë të imigracionit, që Macron vizitoi në ndalimin e parë të fushatës së tij presidenciale.Ky takim zhvillohet dy javë para Samit të Bashkimit Europian. Macron ka zhvilluar dje takime edhe me krerë të tjerë të vendeve të BE-së. Në qendër të bisedimeve mes Macron dhe Merkel do të jenë edhe zgjedhjet e Unionit për kreun e tij. Për Merkel, ky takim zhvillohet në një kohë kur Gjermania lëkundet nga një shpërthim i zemërimit ksenofobik. Takimi vjen pasi fuqia yllore e Macron fillon të ulet 16 muaj pas fitores së tij mahnitëse në zgjedhje. Ndërsa për Macron takimi vjen pasi popullaritieti i Macron ka filluar të ulet 16 muaj pas fitores së tij mahnitëse në zgjedhje.

Sicred