KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Macron është President i ri i Francës
Fitorja e botërorit nga Franca nuk rrit popullaritetin e Makronit

Macron është President i ri i Francës

Emmanuel Macron është President i ri i Francës. Kandidati i pavarur centrist ka fituar 65.5 për qind të votave në raundin e dytë të votimit në zgjedhjet presidenciale, që u mbajtën të dielën më 7 maj, njoftoi televizioni kombëtar francez. Ai ka mposhtur ekstremisten e djathtë, Marine Le Pen, që ka marrë 34.5 për qind të votave, sipas sondazheve. Le Pen ka pranuar humbjen dhe ka uruar fituesin. Macron, 39 vjeç, bëhet presidenti më i ri në moshë në historinë e Francës. Ai është edhe presidenti i parë që nuk vjen nga dy partitë kryesore tradicionale franceze, që nga themelimi i republikës moderne franceze në 1958.

Sicred