KRYEFAQJA » LAJME » Luan Rama: Nuk e kuptoj se çfarë problemi ka zoti Ruçi me deklaratat e Metës!
Luan Rama: Nuk e kuptoj se çfarë problemi ka zoti Ruçi me deklaratat e Metës!

Luan Rama: Nuk e kuptoj se çfarë problemi ka zoti Ruçi me deklaratat e Metës!

LSI dhe PS kanë nisur shkëmbime deklaratash pasi presidenti i ardhshëm Ilir Meta paralajmëroi pak ditë më parë se nuk do të dekretonte asnjë kryeministër dhe ministra nëse cënohej vota e zgjedhësve më 25 qershor. Por ka reaguar me një deklaratë të fortë sekretari i përgjithshëm socialist Gramoz Ruçi, i cili tha se nëse ndërmerr këtë veprim Meta do të jetë presidenti i parë që do të provojë shkarkimin.
Ndërkaq polemikat i ka vazhduar më tej sekretari i përgjithshëm i LSI Luan Rama, i cili ndërsa citoi fjalë për fjalë deklaratën e zotit Meta tha: “…nuk e kuptoj se çfarë problemi ka zoti Ruçi me këtë përcaktim, që është në mbrojtje të legjitimitetit dhe standardeve të zgjedhjeve”. “Ka standarde të përcaktuara nga OSBE-ODIHR. Janë standarde ndërkombëtare dhe natyrisht që qytetarët shqiptarë që janë pjesë e gjithë kësaj hapësire globale dinë, lexojnë, kuptojnë, ndjejnë, kanë dhe detyrimin të kontribuojnë për të realizuar zgjedhje të lira e të ndershme” vazhdoi më tej zoti Luan Rama.
Shkëmbimi i deklaratave të tilla mes zyrtarëve të lartë të PS dhe LSI, më shumë shihet si pjesë e fushatës zgjedhore se sa një realitet i mundshëm në të ardhmen. Të dy partitë, por bashkë me to edhe PD në opozitë, po deklarojnë se do të jenë forcë e parë në zgjedhjet e përgjithshme që mbahen pas një jave.

Sicred