KRYEFAQJA » LAJME » Londër, nis Samiti i rradhës i Nismës së Ballkanit Perëndimor
https://youtu.be/ORFc7S6qQe0

Londër, nis Samiti i rradhës i Nismës së Ballkanit Perëndimor

Çelet sot në Londër, samiti i rradhës i Nismës së Ballkanit Perëndimor. Kryeministrja britanike Tereza Mei, do të mirëpresë krahas liderëve të Ballkanit Perëndimor, kryeministrat e Shqipërisë, Bosnjës, Kosovës, Maqedonisë, Malit të Zi dhe Serbisë, edhe edhe partnerët nga Austria, Franca, Gjermania, Austria, Italia, Greqia e vende të tjera.
Samiti ndahet në panele që do të diskutojë për bashkëpunimin në pika të rëndësishme si : rritja e stabilitetit ekonomik në Ballkan, si dhe çështjet e sigurisë dhe bashkëpunimit mes vendeve të rajonit. Në vemendje do të jenë lufta kundër krimit, emigracioni, por edhe sfidat për zhvillimim.
Kryeministri Edi Rama që kryeson delegcionn shqiptar do të ketë disa takime. Më i rëndësishmi është ai me kryeministrin grek Aleksis Tsipras. Ky takim ngjall interes në prag të nënshkrimit të marrëveshjes mes dy vendeve.
Nga ana e tij ministri i jashtëm Ditmir Bushati po merr pjesë në panelet për sigurinë rajonale dhe emigracionin.

Sicred