KRYEFAQJA » LAJME » Kulturë » Ligji për Teatrin, Basha paralajmëron Metën : Po e miratove je pjesmarrës në grushtshteti!
Ligji për Teatrin, Basha paralajmëron Metën : Po e miratove je pjesmarrës në grushtshteti!

Ligji për Teatrin, Basha paralajmëron Metën : Po e miratove je pjesmarrës në grushtshteti!

Kryetari i PD-së në opozitë Lulzim Basha i ka drejtuar një mesazh me tone të forta presidentit Ilir Meta, pak para se ky i fundit të merrte vendimin e tj për të kthyer ligjin për Teatrin Kombëtar. “Dekretimi i këtij ligji në heshtje apo në mënyrë aktive, nuk është gjë tjetër veçse pjesëmarrje në grushtshteti” tha zoti Basha në një konferencë për shtyp të premten. “Kjo është vija e kuqe. Nëse kjo “vijë e kuqe” kapërcehet, ne jemi de facto në gjendjen “luftë civile”” tha zoti Basha. Kreu i PD paralajmëroi si dhe më parës “Nëse vihet dorë në Teatrin Kombëtar minat, ruspat e presin çdo projekt korruptiv që do të ketë aty. Do kalohet ligj i posaçëm për tu vënë minat kullave” .

Sicred