KRYEFAQJA » LAJME » Lejuan kamionin me 8 ton drogë, ndalohen policët në Qafë Thanë
Lejuan kamionin me 8 ton drogë, ndalohen policët në Qafë Thanë

Lejuan kamionin me 8 ton drogë, ndalohen policët në Qafë Thanë

Gjykata ka lënë në burg katër punonjës të policisë të Doganës së Qafë Thanës, të akuzuar nga prokuroria e krimeve të rënda se kanë lejuar të hyjë në Shqipëri nga Maqedonia një kamion i cili pasi ka kaluar në Portin e Durrësit, është ndaluar në Itali me 8 ton drogë. Sipas prokurorisë në Portin e Durrësit kamioni ka kaluar pa ju nënshtruar regjimit të kontrollit në skaner. Kamioni i cili kishte si destinacion final Belgjikën ka udhëtuar në linjën Durrës- Ankona. Në Ankona, drejtuesi i kamionit, shtetasi maqedonas Z.S. është munduar që ta shkëpusë karrocerinë e kamionit për ta lënë tek një parking. Por policia italiane ka ndërhyrë, e ka arrestuar dhe sekuestruar kamionin së bashku me sasinë e lëndës narkotike prej tetë ton.

Sicred