KRYEFAQJA » LAJME » Kundërshtarët e Skënderbeut, sfida multi-milionë-euroshe

Kundërshtarët e Skënderbeut, sfida multi-milionë-euroshe

Shorti i fazës së grupeve të Ligës së Evropës e ka vënë Skënderbeun përballë 3 kundërshtareve që janë sigurisht më të favorizuara nëse do t’i referoheshim potencialit financiar dhe ekonomik. Natyrisht, në radhë të parë qëndron Dinamo e Kievit, gjigandja e futbollit ish-sovjetik dhe, më pas, atij ukrainas, e cila, përtej bilancit të pasur të fitimit të 28 titujve “kampion”, 20 Kupave dhe 9 Superkupave ish-sovjetike apo ukrainase, dy Kupave të Kupave të Evropës dhe një Superkupe të Evropës, ka edhe një bilanc të pasur ekonomik. Skuadra që do të drejtohet këtë sezon nga trajneri Aljaksandër Khahtskjeviç, aktualisht vlen plot 80 milionë euro, ndonëse potenciali i saj i mundshëm në merkato shkon deri në 308 milionë euro. Përveç kësaj, Dinamo i zhvillon ndeshjet në stadiumin 80 mijë vendësh “Olimpijski” të Kievit, një stadium i nivelit “Elitë” të standardeve të UEFA-s. Ndonëse jo me aq bujë, skuadra e dytë e grupit sa i përket potencialit ekonomik është ajo zvicerane e “Jang Bojs”, apo thënë shqip, “Djemtë e rinj” të Bernës. Ata nuk kanë ndonjë histori dhe aq të lavdishme, sa ukrainasit, ndonëse janë shpallur 11 herë kampionë të Zvicrës dhe kanë fituar 6 herë Kupën e Zvicrës. Në Evropë, përfaqësimi i tyre ka qenë modest, ndonëse në mënyrë periodike, kanë arritur të luajnë si në fazën e grupeve të Ligës së Kampioneve, ashtu edhe në atë të Ligës së Evropës. Skuadra që do të drejtohet këtë sezon nga trajneri Adi Hyter, aktualisht vlen mbi 27 milionë euro, ndonëse potenciali i saj i mundshëm në merkato shkon deri në 114 milionë euro. Skuadra e Jang Bojs i zhvillon ndeshjet në stadiumin 32 mijë vendësh “Stadë de Suisë” të Bernës, një stadium ky që ka kushtuar 350 milionë franga, por që ka një mangësi të madhe, sepse sipërfaqja e fushës është artificiale. Përtej zhurmës që ka shkaktuar shorti, që i ka vendosur serbët dhe shqiptarët në një grup, Partizani i Beogradit është i 3-ti në këtë grup sa i përket potencialit financiar dhe ekonomik. Natyrisht, në futbollin jugosllav dhe atë serb, bardhezinjtë mbajnë rekordin, me 27 tituj kampion dhe 14 Kupa të fituara, ndërsa është është edhe finalist i mundur i Kupës, tashmë, Ligës së Kampioneve, më 1966-ën. Skuadra që do të drejtohet këtë sezon nga trajneri Mirosllav Xhukiç, aktualisht vlen mbi 20 milionë euro, ndonëse potenciali i saj i mundshëm në merkato shkon deri në 100 milionë euro. Skuadra e Partizanit i zhvillon ndeshjet në stadiumin 33 mijë vendësh që mban emrin e vetë klubit, një stadium ky i njohur për skenat e përplasjes së tifozerive në derbin me rivalen Cërvena Zvezda, por edhe më ato skena të shëmtuara të 14 tetorit 2014, që çuan në ndërprerjen e ndeshjes Serbi-Shqipëri.

Sicred