KRYEFAQJA » LAJME » Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën
Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën

Kryeparlamentari Meta viziton Finlandën

Forcim të bashkëpunimit dypalësh, veçanërisht në fushat e mbrojtjes dhe sigurisë në kuadër të zhvillimeve globale, ishin kryefjalë e takimit mes kreut të kuvendit Ilir Meta dhe, kryetarit të Komisionit të Mbrojtjes në Parlamentin e Finlandës Ilka Kanerva. Kryeparlamentari nënvizoi se, se Shqipëria si vend anëtar i NATO-s mbështet partneritetin gjithnjë në rritje mes Finlandës dhe Aleancës së Traktatit të Atlantikut Verior. Ndërkaq, zoti Meta që shoqërohej nga kryetarja e komisionit të jashtëm Arta Dade, i dorëzoi ish kreut të asamblesë parlamentare të OSBE-së Ilka Kanerva titullin “Për Merita të Veçanta Civile” të akorduar nga Presidentit të Republikës, Bujar Nishani.

Sicred