KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Kryeministri i Kanadasë, takim zyrtar me Mbretëreshën Elizabet.
kryeministri kanadase, takim pritet nga mbreteresha elizabet
Prime Minister of Canada Justin Trudeau meets Britain's Queen Elizabeth II during a private audience at Buckingham Palace, London, Wednesday Nov. 25, 2015. (Yui Mok/PA/AP/CP)

Kryeministri i Kanadasë, takim zyrtar me Mbretëreshën Elizabet.

Kryeministri i ri i Kanadasë, Xhastin Trudo, ndodhet për vizitë në Britaninë e Madhe, ku u prit nga mbreteresha Elizabeta e Dyte në pallatin mbretëror. Takimi ishte konfindencial dhe nuk u lajmërua për temat e bisedës. Kryeministi i Kanadasë parashikon një fjalim në parlamentin britanik dhe bisedime me homologun e tij vendas Dejvid Kameron, ku një vend të rëndësishëm do të zërë kriza e refugjatëve dhe lufta kundër ekstremizmit të dhunshëm.

Sicred