KRYEFAQJA » LAJME » Kryebashkiaku i Selanikut sulmohet me grushta
Kryebashkiaku i Selanikut sulmohet me grushta

Kryebashkiaku i Selanikut sulmohet me grushta

Kryebashkiaku sulmohet nga disa njerëz gjatë momentit të një aktiviteti publik. Është fjala për Kryetarin e Bashkisë së Selanikut në Greqi, Janis Boutari. Ky i fundit është sulmuar nga disa persona që sipas mediave greke i përkasin ekstremit të djathtë. Kryebashkiaku po merrte pjesë në një një përkujtimore të masakrës së grekëve në Detin e Zi, gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në pamje shihen se si agresorët fillimisht e ofendojnë atë më pas i sulen. “Më godisni nga të gjitha anët, me shkelma dhe grushte”, ka thënë ai. Lidhur me situatën ka reaguar edhe Zyra e kryeministrit Tsipras, ku shprehen se bëhet fjalë për sulme të ekstremit të djathtë, por ende nuk është verifikuar.

Sicred