KRYEFAQJA » LAJME » Ekonomi » Klosi: Të nxisim turizmin në Alpe, duke mbrojtur natyrën!

Klosi: Të nxisim turizmin në Alpe, duke mbrojtur natyrën!

Veriu i Shqipërisë konkretisht zona e Alpeve është shndërruar në një prej më të frekuentuarave nga turistët. Vetëm vitin e kaluar rreth 150 mijë turistë vizituan Thethin dhe Valbonën. Gjatë prezantimit të një programi për mirëqenien e komuniteteve lokale që jetojnë në zonat malore, ministri i Turizmit dhe Mjedisit, Blendi Klosi tha se po punohet për të ofruar një paketë të përbashkët me Kosovën dhe Malin e Zi.

Sipas Ministrit Klosi, aeroporti i Kukësit, i cili parashikohet të nisë punën pas 2 vitesh do të ndikojë në rritjen e frekuentimit të kësaj zone.

Sicred