KRYEFAQJA » LAJME » KLD nuk shkarkon gjyqtarët e kërkuar nga ministrja Gjonaj
KLD refuzon shkarkimet e Gjonajt, ministrja: Ky institucion ka dështuar

KLD nuk shkarkon gjyqtarët e kërkuar nga ministrja Gjonaj

Këshilli i Lartë i Drejtësisë i drejtuar nga presidenti Ilir Meta, nuk ka pranuar kërkesën e ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj, për shkarkimin e katër gjyqtarëve. Katër gjyqtarët Petraq Curri, Ergys Selmani, Ahmet Jangulli dhe Ken Dhima, do të vazhdojnë të qëndrojnë në detyrë.
KLD ka rikthyer në detyrë ish-kryetaren e Gjykatës së Lartë Shpresaj Beçaj, e cila do të jetë gjyqtare në Gjykatën e Apelit, si dhe gjyqtaren, Pajtime Fetahu.
KLD ka pranuar dorëheqjet e gjyqtarëve Merita Xhani dhe Brunilda Kasmi.

Sicred