KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Kina nis për lundrim një aeroplanmbejtëse të re
Kina nis për lundrim një aeroplanmbejtëse të re

Kina nis për lundrim një aeroplanmbejtëse të re

Kina ka nisur për lundrim një aeroplanmbejtëse të re, duke rritur praninë ushtarake në rajon për shkak të tensioneve gjithnjë e në rritje. Kjo është aeroplambjatësja e dytë e Kinës, dhe është e para që është ndërtuar në vend. Media shtetërore tha se anija pa emër ishte “transferuar nga porti në ujërat kineze”. Raportet e mëparshme thanë se do të ishte operacionale deri në vitin 2020. Ky vendim i bujshmë vjen mes retorikave të nxehta mes SHBA-së dhe Koresë së Veriut, sidomos gjatë ditëve të fundit. Kina ka pasur vetëm një aeroplanmbajtëse operacionale, të cilin e bleu nga Ukraina dhe e ripërpunoi.

Sicred