KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Këshilli i Sigurimit voton pro marrëveshjes së armëpushimit në Siri
Polemika për projektrezolutë e OKB-së për armëpushim në Siri

Këshilli i Sigurimit voton pro marrëveshjes së armëpushimit në Siri

Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka votuar pro marrëveshjes së armëpushimit në Siri, marrëveshje e cila është nënshkruar nga Turqia dhe Rusia dhe mbështetur edhe presidenti sirian. Armëpushimi vjen pas më shumë se 5 vitesh luftë që kanë lënë pas mbi 300 mijë të vrarë e miliona njerëz të zhvendosur. Këshilli i Sigurimit miratoi marrëveshjen e armëpushimit me 15 vota pro të anëtarëve të tij. 

Sicred