KRYEFAQJA » LAJME » Kërcënimet e Shullazit, Çako pyetet në Prokurori
Rritet tensioni mes LSI dhe Policisë, kërkohet shkarkimi i Çakos

Kërcënimet e Shullazit, Çako pyetet në Prokurori

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë shqiptare Haki Çako, është paraqitur në Prokurorinë për Krime të Rënda për të dëshmuar në lidhje me akuzat e ngritura ndaj Emiljano Shullazit, emër i njiohur i botës së krimit. Çështja kishte lidhje me kërcënimet ndaj dy profesorëve, Mynyr Koni dhe Dhori Kule me rastin e zgjedhjeve në Universitetin e Tiranës. Javën e kaluar për këtë rast u morën në pyetje edhe ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri dhe ministrja e Arsimit Lindita Nikolla. Në prill të vitit te kaluar, ish-kryeministri Berisha the se rektori i Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni, u kërcënua nga Emiljano Shullazi, i cili u arrestua pak ditë më vonë. Për rastin nuk kishte denoncim, ndërsa policia shoqëroi Emiljano Shullazin si të dyshuar kryesor.

Sicred