KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Kapja e drogës në Australi
australia, droge, sekuestrohet, 1 ton, kokaine, bota

Kapja e drogës në Australi

Policia australiane ka arrestuar 15 persona gjatë ditës së Krishtlindjeve me akuzën e transportit të lëndëve narkotike. Sipas deklaratës së policisë, në aksionin  e zhvilluar më 25 dhjetor, është bërë i mundur sekuestrimi i 500 kilogramëve kokainë që vinte nga Kili si dhe arrestimi i 15 personave që ishin të përfshire në trafikim. Më herët një sasi prej 600 kilogramësh kokainë ishte ndaluar nga forcat  e marinës Franceze. Policia shprehet se vlera e këtyre dy ngarkesave së bashku është 360 milionë dollarë dhe se madhësia e kesaj dergese e bën atë konfiskimin më të madh të kokainës në historinë e Australisë”. Droga besohet se kanë origjinën në Amerikën e Jugut.

Sicred