KRYEFAQJA » LAJME » Bota » KAPET GOMONIA ME 300 KILOGRAM DROGË
Shqipëri-Itali, sekuestrohen 277 kg kanabis

KAPET GOMONIA ME 300 KILOGRAM DROGË

Një skaf me 300 kilogram drogë është sekuestruar në zonën e Leçes në Itali, ku në pranga kanë rënë dy shqiptarë.

Siç raportojnë mediat italiane, operacioni i ndjekjes në det të gomones është realizuar në Leçe, ku janë sekuestruar 294 kilogram marijuanë dhe 16 kilogram hashash.

Dy skafistët shqiptar që jetonin në zonëne Le Cesine-s, u prangosën për akuzën e trafikut ndërkombëtar të lënëdëve narkotike.

Sasia e drogës së sekuestruar në gomonen e kapur nga Guardia Di Financa, nëse do hidhej në treg, do përfitoheshin rreth 3 milion euo të ardhura.

Që nga fillimi i vitit deri më tani, janë sekuestruar në 17 ton maijuanë në 18 ngarkesa të dnryshme, ku janë arrestuar 42 persona.

Vetëm një ditë më parë, një tjetë gomone me 350 kilogram dogë u kap, ku në panga ranë dy shqiptarë të tjerë.

Sicred