KRYEFAQJA » LAJME » Bota » Kancelarja Merkel, vizitë historike në Kirkizi

Kancelarja Merkel, vizitë historike në Kirkizi

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, ka takuar presidentin e Kirgizisë, Amazbek Atambaev, në fillim të vizitës dyditore në vendin e Azisë Qendrore. Në takimin në Bishkek, Atambaev ka thënë se vizita e Merkelit, e para nga një kancelar gjerman, është historike. Merkel ka thënë se Kirgizia po zhvillon demokracinë dhe se një rrugë e tillë do të forcojë marrëdhëniet mes Berlinit dhe Bishkekut. Merkel ka takuar edhe liderë fetarë e etnikë. Kirgizia dikur ka strehuar komunitet të madh gjerman, por tani atje ndodhen rreth 9,400 banorë, pasi shumica kanë migruar në Gjermani dhe vende të tjera, pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik.

Sicred